Karpackie kolędowanie – warsztaty – Zabierzów – 7.12.2018

FOTORELACJA Z WARSZTATÓW- KLIKNIJ

Mikołajki już za nami, a więc święta tuż tuż – tylko patrzeć jak za oknem sypnie śnieg!

Przygotowania czas zacząć  – a jak wiadomo na tą okazję tradycja i obrzędy stanowią bardzo istotny element świętowania.

Czerpmy zatem z tych najlepszych tradycji, a jak to zrobić? Pokażemy Wam na najbliższych warsztatach, podczas których przeniesiemy się w Beskid Śląski.

Na początek opowiemy sobie trochę o góralskich zwyczajach i będziemy robić połaźniki – przystrajać jodłowe gałązki orzechami i kwiatami z bibuły, które w Beskidzie Śląskim nosiły i nadal noszą grupy dzieci na św. Szczepana 25 XII już od samego świtu. Nauczymy się składania oracji życzeniowych i kolędy którą śpiewało się przy tej okazji. Połaźnika będzie można wręczyć ukochanej osobie w rodzinie, który powinna powiesić nad progiem drzwi domu. Połaźnik ma za zadanie chronić dom przed złem, dawać szczęście, zdrowie, płodność. Trzyma się go do początku wiosny – górale zdejmowali go po pierwszym wyjściu na pastwiska i wtedy można go było spalić w żywym ogniu.

To jednak nie koniec atrakcji – gdyż do naszego kolędowania przyłączy się też prawdziwy turoń! Zobaczycie co to za maszkara zamieszkująca także inne strony Karpat i środkowej Polski. Serdecznie zapraszamy 🙂

Czas i miejsce: piątek 7.12.2018, godz. 10:00, Szkoła Podstawowa z oddziałami przedszkolnymi w Zabierzowie 

Prowadzenie: Piotr Kłapyta, Justyna Cząstka -Kłapyta