Aktualnie:
Dni Huculskie w Krakowie – O projekcie

Dni huculskie w Krakowie – 19-21. listopada 2009

dni_huculskie

Serdecznie zapraszamy na tegoroczne „Dni Huculskie w Krakowie”, które odbędą się w dniach 19-21.listopada 2009 roku. W trakcie tych kilku jesiennych dni nadarzy się okazja do poznania współczesnego oblicza Huculszczyzny ukazanego poprzez konferencję, wystawę, wykłady tematyczne, huculski taniec, pochód, oraz oczywiście jedyną w swoim rodzaju muzykę.
Huculskie wydarzenia na dobre zadomowiły się w Krakowie- tym razem organizatorzy postanowili skupić się na współczesnym obliczu Huculszczyzny i ukazaniu go w kontekście wciąż obecnej tam żywej tradycji i realiach XXI wieku. „Dni huculskie…” mają tym bardziej szczególny charakter, iż tym razem zainicjowali je studenci zafascynowani wcześniej odbytymi praktykami w samym sercu Huculskiej Krainy.

A co tym razem szczególnie warto wybrać z programu?

Miłośnicy huculskiej muzyki na pewno nie odmówią sobie przyjemności wysłuchania głównego koncertu Kapeli „Huculi Mikołaja Iljuka”, który przyjeżdża do nas z samej Werhowyny. Wirtuozowi skrzypiec towarzyszyć będą fujarki(sopiłka, denciłka), bęben (bubeń) oraz tradycyjna trembita. Podczas koncertu Huculi pokażą też kroki tradycyjnych tańców huculskich, nie zabraknie też tradycyjnych strojów i innych wcześniej przygotowanych atrakcji. Wszystko to sprawi, że na chwilę przeniesiemy się w świat magicznej Czarnohory i szumiącego Czeremoszu…Koncert główny odbędzie się w piątek – 20.listopada w klubie Arka o godz. 20:00.

Hucułów będzie można posłuchać i obejrzeć także dzień później już od godz. 12:00 w zajeździe Rogate Ranczo w Zabierzowie, gdzie obok muzyki i tańca pojawią się także tradycyjne huculskie potrawy oraz huculskie konie! Chętni będą mieli możliwość przejażdżki na tych niezwykle przyjaznych zwierzętach! Jest to doskonała okazja by pokazać Huculszczyznę także najmłodszym uczestnikom „Dni huculskich…”.

Na szczególną uwagę zasługuje też konferencja „Kultura współczesnej Huculszczyzny w kontekście porównawczym”, której towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna dokumentująca ostatnie badania.

Nie można zapomnieć, iż „Dni Huculskie…” zbiegają się z rocznicą urodzin Stanisława Vincenza- pisarza, promotora międzynarodowego dialogu i zarazem największego piewcy Huculszczyzny, którego okrągły 120. jubileusz obchodziliśmy rok temu. Z tej okazji po uroczystej mszy odbędzie się pochód do grobu Vincenza na krakowskim Salwatorze, nad którym zagrają tradycyjne huculskie trembity.

Tegoroczne Dni Huculskie w Krakowie są współorganizowane przez Koło Naukowe studentów Etnologii i Antropologii Kultury, Instytut Etnologii i Antropologii Kultury oraz Fundację ARTica, która uprzednio zorganizowała też Festiwal Huculski im. Stanisława Vincenza oraz Obchody 120-stej rocznicy urodzin Vincenza (2008).
Na co dzień Fundacja zajmuje się przede wszystkim promocją sztuki oraz organizacją wydarzeń stymulujących dialog i wymianę międzykulturową zgodnie ze swoim przekonaniem, iż „interakcja jest pierwszym krokiem ku integracji”. ARTica współpracuje z wieloma osobami i instytucjami z kraju i zagranicy, a także tworzy program szkoleń i współpracy dla studentów i wolontariuszy pragnących rozwijać swoje umiejętności organizacyjne i kulturoznawcze.

Tutaj opowiadamy o Dniach Huculskich w radiu VOX.fm – 19.listopada 2009

Informacje prasowe