Aktualnie:
Fashion Art Expansion – O projekcie

Fashion ART EXPANSION – Dublin 2008
Fundacja ARTica wraz z partnerskim Stowarzyszeniem ARTica Ireland mają zaszczyt zaprosić na:

FASHION ART EXPANSION
Który odbędzie się w dniach 20- 21 września w Dublinie w Irlandii
pod honorowym patronatem Ambasady Polski w Dublinie


pokaz_dublinProjekt: E. Krzemińska – Owczarz


Dwudniowe święto polskiej mody, fotografii i kreacji przez dwa dni promować będzie Polskę wśród irlandzkiej publiczności, którą zapraszamy na pokaz polskiej mody i fotografii ( 21.09, godz. 18:00 The Sugar Club ), a dzień wcześniej do spróbowania własnych sił w projektowaniu biżuterii, przedmiotów użytkowych i fotografii.

POKAZY MODY I FOTOGRAFII:

Zapraszamy wszystkich do dublińskiego The Sugar Club, gdzie zaprezentują się naszym zdaniem najciekawsi i najlepiej zapowiadający się autorzy polskiej sceny projektowania wizerunku i ubioru.
Przy tej okazji postaramy się też zaprezentować Polskę pod względem kulturowo-krajoznawczych.
Wieczór podzielony zostanie na dwie części – pierwsza poświęcona twórczości inspirowanej polskimi Karpatami, druga wywodząca się z nurtu miejskiego i dynamicznej nowoczesności.

W części „karpackiej” zaprezentują się:
Elżbieta Krzemińska-Owczarz
Jan Trebunia- Tutka
Twórcy Karpackiej Galerii Soroczka
Tej części pokazu towarzyszyć będzie muzyka polskich Karpat, a także wystawa slajdów i fotografii prezentująca najpiękniejsze górskie zakątki i uroczyska. Fotografie na tę część wieczoru przygotował Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej oraz krakowski fotograf – Tomasz Dybiec.

Druga część pokazu to kolekcje zaprojektowane przez:
Anna Pochopień
Sara Damm

Artystki tworzą kolekcje ponad przeciętne, odważne, zaskakujące, zachowując przy tym najwyższą klasę. Obie są laureatkami nagród przyznawanych młodym projektantom, dostrzeżono je już zarówno w kraju, jak i zagranicą, zatem na pewno godnie zaprezentują Małopolskie Miasta rozwijające się i otwarte do podjęcia dialogu.
Tej części pokazu towarzyszyć będzie wystawa fotografii Krakowa autorstwa Konrada Turyny.


papieroplastyka9 papieroplastyka15 papieroplastyka7

Projekt A. Pochopień


Ela Krzemińska Owczarz

www.eliska.pl, projektantka z Zakopanego po krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru . Najbardziej lubi inspiracje folkowe- stąd dwie kolekcje „Zwabiło mnie echo z Tatr” inspirowana strojem góralskim, gdzie wykorzystała dzwonki, kwiaty z chust, serwety ze straganów pod Gubałówką oraz swetry góralskie, które posłużyły jako materiał na gorsety do sukien wieczorowych. Druga kolekcja, która znalazła swoje źródło w książce Wł. Matlakowskiego „Zdobienie i sprzęt Ludu Polskiego na Podhalu” to „Ze Sosrębu .w Świat”. Sosręb to główna belka w stropie drewnianym.
Kreacje składające się na tą kolekcję wykorzystują elementy ozdobne opisane przez Matlakowskiego, czyli rozetki, rzeźbiony dziewięćsił, rzeźbione w drewnie balustrady domów, parzenice i ucha czerpaków oraz rzeźbione brzegi kołysek i innych mebli. W strojach przełożone na haft nićmi i koralikami lub po prostu wycięte w suknie – tkaninie wełnianej, z której wykonywane są stroje góralskie.

Anna Pochopień

www.annapochopien.com stylistka, projektantka mody współpracuje z firmami odzieżowymi, agencjami reklamowym. Jest wykładowcą w pierwszej w Polsce szkole Visual Merchandisingu w Krakowie. Realizuje projekty i stylizacje na indywidualne zamówienie, jest również personal shopperem.
Ceni sobie indywidualny kontakt z klientką, satysfakcja płynąca z efektu takiej pracy jest dla niej zawsze motywująca. Jest perfekcjonistką – oprócz realizowanego projektu dobiera makijaż, fryzurę i niezbędne dodatki, dzięki czemu wszystko się idealnie uzupełnia.

WARSZTATY PROJEKTOWANIA I FOTOGRAFII

Pokazowi towarzyszyć będą warsztaty projektowania prowadzone przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz pokazującej możliwości wykorzystania zakopiańskiego i karpackiego wzornictwa we współpracy z National College of Art and Design In Dublin, którzy zaprezentują wykorzystanie i tworzenie wzorów irlandzkich. Będzie to doskonała okazja do dialogu między kulturami, sposobami tworzenia i kreatorskich pomysłów.
Warsztaty prowadzone będą w języku polskim i angielskim, przez co skierowane będą zarówno do Irlandczyków, jak i do Polaków.


tutkiProjekt: J. Trebunia-Tutka


Relacje Prasowe z Festiwalu Fashion Art Expansion w Dublinie (kliknij)