Aktualnie:
Festiwal Graffiti i Sztuk Młodzieżowych – Zabierzów 2014 – O projekcie

FESTIWAL GRAFFITI I SZTUK MŁODZIEŻOWYCH 2014
2-5.CZERWCA 2014- ZABIERZÓW

Malowanie wielkoformatowego graffiti, wycieczki, wystawa, występy artystyczne oraz szereg kreatywnych warsztatów dla młodzieży – to program Festiwalu Graffiti i Sztuk Młodzieżowych
w Zabierzowie, który odbył się w dniach 2-5.06.2014. roku.

plakat_ARTica_4-6e942b47
Tego roku obserwowaliśmy metamorfozę dwóch ścian ważnych zabierzowskich budynków – pierwszy z nich to Gimnazjum im. J. Matejki, na którym powstał mural stworzony rękami profesjonalnych artystów, z kolei drugi to Przestrzeń Twórcza – Zabierzowski Młyn – budynek starego młyna zaadaptowany pod działalność artystyczną, na którym odbyły się warsztaty street artowe skierowane do lokalnych gimnazjalistów.
Do ww działań artystycznych młodzież przygotowywała się biorąc wcześniej udział w wycieczce Szlakiem Krakowskiego Street Artu, na którą udała się dzień wcześniej specjalnym festiwalowym autokarem.
Ponadto podczas Festiwalu można było obejrzeć wystawę fotograficzną prezentująca najciekawsze murale w Ehrenfeld – postindustrialnym zachodnim przedmieściu Kolonii; posłuchać występów z muzyką gospel i kahonami, nawiązujące do czwartkowych warsztatów; nauczyć się wykonywania odlewów i profesjonalnej charakteryzacji; oraz nabrać optymizmu podczas warsztatów „Tablica Marzeń- czyli pozytywne myślenie”.
Festiwal Graffiti i Sztuk Młodzieżowych organizowany jest przez Fundację ARTica z powodzeniem od 2008. roku dzięki czemu szereg budynków (np. Dworzec PKP, Centrum Kultury, Ośrodek Sportu, Przedszkole, Hala Sportowo-Widowiskowa, Ekocentrum i inne) uzyskało nowe, przyjazne mieszkańcom oblicze.
Oprócz corocznej wizyty w Zabierzowie projekt organizowany był także w Krakowie i Tarnowie, a tego roku we wrześniu odwiedzi po raz pierwszy Bielsko-Białą, gdzie prócz licznych atrakcji pomalowany zostanie mur oddzielający centrum kultury od więzienia.
Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolska oraz Gminy Zabierzów.