Karpackie kolędowanie – warsztaty – Kraków – 7.01.2019

FOTORELACJA Z WARSZTATÓW – kliknij

 

 

Mikołajki już za nami, święta dopiero co, Nowy Rok właśnie przyszedł za oknem sypie śnieg, a to oznacza, że sezon kolędniczy w pełni!

Jak wiadomo w tym okresie tradycja i obrzędy stanowią bardzo istotny element świętowania.

Czerpmy zatem z tych najlepszych tradycji, a jak to zrobić? Pokażemy Wam na najbliższych warsztatach, podczas których przeniesiemy się w Beskid Śląski.

Na początek opowiemy sobie trochę o góralskich zwyczajach i będziemy robić połaźniki – przystrajać jodłowe gałązki orzechami i kwiatami z bibuły, które w Beskidzie Śląskim nosiły i nadal noszą grupy dzieci na św. Szczepana 25 XII już od samego świtu. Nauczymy się składania oracji życzeniowych i kolędy którą śpiewało się przy tej okazji. Połaźnika będzie można wręczyć ukochanej osobie w rodzinie, który powinna powiesić nad progiem drzwi domu. Połaźnik ma za zadanie chronić dom przed złem, dawać szczęście, zdrowie, płodność. Trzyma się go do początku wiosny – górale zdejmowali go po pierwszym wyjściu na pastwiska i wtedy można go było spalić w żywym ogniu.

To jednak nie koniec atrakcji – gdyż do naszego kolędowania przyłączy się też prawdziwy turoń! Zobaczycie co to za maszkara zamieszkująca także inne strony Karpat i środkowej Polski. Serdecznie zapraszamy 🙂

Czas i miejsce: poniedziałek 7.01.2018, godz. 13:40, Szkoły Prywatne Inspiracja w Krakowie

Prowadzenie: Piotr Kłapyta, Justyna Cząstka -Kłapyta