Akademia Sztuk Dziecięcych jest  projektem Fundacji ARTica realizowanym od 2014 roku. Projekt powstał jako odpowiedź na sytuację ograniczenia dodatkowych zajęć artystycznych w przedszkolach publicznych oraz obniżenia wieku dzieci, rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą. Dzięki udziale w zajęciach Akademii Sztuk Dziecięcych zarówno w przedszkolu, jak i w szkole tworzona jest  przestrzeń na kreatywną zabawę, dzięki czemu adaptacja w nowym środowisku jest łatwiejsza.
Projekt zakłada zaznajomienie dzieci z szerokim spectrum zagadnień związanych z kulturą i sztuką poprzez uczestnictwo w wachlarzu różnorodnych zajęć artystycznych.

Sposób realizacji projektu zakłada jak najwięcej zabawy, tak aby wartościowe treści dzieci poznały w jak najatrakcyjniejszy dla siebie sposób. Priorytetem, oprócz wysokiego poziomu zajęć prowadzonych przez profesjonalnych artystów i pedagogów, jest jak największa interaktywność i aktywne włączenie dzieci do pracy twórczej. Całość zwieńczona jest wydarzeniem prezentującym dorobek uczestników.

Projekt realizowany jest przy współudziale publicznych środków finansowych, pochodzących z różnych źródeł: m. in. środków Gminnych czy środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji nt. partnerów i finansowania poszczególnych edycji Akademii >>.