Aktualnie:
Jurajskie Lato Artystyczne 2015 – Program

Szczegółowy program:

16:00 – odjazd bezpłatnym autobusem z pętli w Bronowicach na miejsce imprezy w Bolechowicach

16:30 – 18 – rodzinne warsztaty artystyczne

17 – zwiedzanie Bolechowic ( kościół, dwór z otoczeniem parkowym, artystyczny mural i dolinka )

18:00 – koncert zespołu ČAČI VORBA Gypsy Fusion

19:00 – powrót autobusem do Krakowa

Ponadto: relaks, zabawa, poczęstunek

Sugerujemy rezerwację miejsc w autobusie: info@artica.org.pl

Kto zagra?

ČAČI VORBA

caci vorba

ČAČI VORBA

ČAČI VORBA – jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat. Ich muzyka to oryginalna mieszanka potraktowanej z pasją i fachowością tradycji (cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej), własnych kompozycji i muzycznych „remake’ów” pełnych mnóstwa nie-folkowych pomysłów czerpiących m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowej, sprawia iż muzyka Čači Vorba wymyka się utartym schematom orkiestr dętych, Balkan-beatu czy cekinowej stylizacji. Wykonywana na tradycyjnych akustycznych instrumentach „cygańska fuzja” gatunków i stylów to wielopłaszczyznowe połączenie etnicznej transowości, rockowej dynamiki, subtelnych jazzujących harmonii i psychodelicznej przestrzeni, spojone charyzmatycznym głosem solistki grupy Marii Natanson. Wokalistka i skrzypaczka w wieku kilkunastu lat porzuciła szkołę i rodzinny dom, rozpoczynając kilkuletnią samotną wędrówkę przez Karpaty w poszukiwaniu żywej muzyki tradycyjnej. Mieszkała m.in. z romskimi muzykami ze Spisza, ucząc się ich języka, pieśni oraz muzycznej wrażliwości. Dzisiaj postrzegana jest jako jedna z czołowych polskich wokalistek folkowych, swobodnie poruszając się pomiędzy różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu, a zarazem jedna z niewielu nie-romskich artystek tworzących własne teksty i śpiewających w tym języku.

Z doskonale przyjętym ubiegłorocznym brytyjskim debiutem na legendarnym WOMAD Festival, dwukrotnym oznaczeniem „Top of the World Album” w prestiżowym magazynie „Songlines”, Nagrodą Niemieckich Krytyków Fonograficznych, polskim Folkowym Fonogramem Roku oraz ponad 400 koncertami w 19 krajach Čači Vorba postrzegana jest jako jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat.

Maria Natanson – śpiew, skrzypce, kabak keman

Rafał Gontarski – akordeon

Piotr Majczyna – bouzouki, mandola, gitara, śpiew

Sebastian Szebesta – darabuka, cajon, riqq, daf

Robert Brzozowski – kontrabas

Strona zespołu: www.cacivorba.pl

Youtube: www.youtube.com/user/cacivorba

Facebook: www.facebook.com/cacivorba

Zwiedzanie – najpiękniejsze perełki Bolechowic

dworek w bolechowicach
koci bolechowice

dolina-bolechowicka-195073

Kościół pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła
Kościół pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach- rzymskokatolicki, gotycki, wielokrotnie rozbudowywany kościół parafialny wraz z przykościelnym cmentarzem wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

Do najcenniejszych elementów kościoła zaliczyć można gotyckie prezbiterium i zakrystię
z ostrołukowym portalem w którym zachowały się gotyckie, kute drzwi z herbami Ozoria i Leszczyc datowane na 1393 rok, oraz gotycka polichromia ścian datowana na 1410 — 1420.

We wnętrzu kruchty znajduje się kamienny portal z 1673 roku. Z 1775 roku pochodzi barokowa kamienna figura przydrożna (przed kościołem) przedstawiająca posąg św. Jana Nepomucena. Do wyposażenia obiektu należą m.in. XVIII wieczny ornat wykonany z użyciem tkaniny pochodzenia bizantyńskiego z XV wieku], obraz Chrystusa Ukrzyżowanego z II poł. XVII wieku wykonany przez Jana Triciusa, drewniana balustrada w prezbiterium z pocz. XVIII wieku, barokowa chrzcielnica
z czarnego „marmuru” dębnickiego z 1673 roku, obraz św. Izydora z początku XIX wieku, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z I. poł. XIX wieku. Więcej informacji usłyszycie i zobaczycie na miejscu.

Dwór z otoczeniem parkowym
Dwór z otoczeniem parkowym w Bolechowicach przy ul. Kościelnej został wybudowany w XVIII wieku w stylu klasycystycznym jako własność biskupów krakowskich. Był z nim związany biskup Jan Paweł Woronicz. W 1974 roku majątek zakupił i poddał gruntownej restauracji pisarz Janusz Roszko, a po jego śmierci w 1995 roku stanowi własność rodziny. Dworek o dwutraktowym układzie wnętrz, symetrycznym z kolumnowym gankiem i mansardowym dachem otoczony jest zabytkowym parkiem.

Obiekt wraz z otoczeniem ogrodowym i drzewostanem wpisany został rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego

Artystyczny mural na Szkole Podstawowej
Wielkoformatowe malowidło – mural na Szkole Podstawowej autorstwa Mikołaja Rejsa zatytułowany „Opowieści z szuflady – weź co dała mi woda” powstał w ramach Festiwalu Graffiti i Sztuk Młodzieżowych. Artysta wykorzystał w obrazie projekty dzieci, które powstały w ramach festiwalowych warsztatów street artowych.
Mural pokazuje inny świat, schowany w wielkiej szufladzie. Artysta namalował na ścianie dwie postacie- dobre duchy ze starosłowiańskich wierzeń, opiekujące się szkołą, które płyną łodzią przez ocean wiedzy i wyobraźni. Jedna z postaci wyławia zaprojektowany przez dziecko wianek i przetwarza informacje z niego na poszczególne kody DNA które przekazuje drugiej postaci. Druga postać tworzy z tych związków organicznych na niebie planety i całe konstelacje (na przykład konstelacja butelki z wiadomością), które w przybliżeniu przypominają te proste związki, z których składa się przykładowy wianek. Związki zataczają koło, tworząc baśniowy obieg materii przypominający obieg wody w przyrodzie, ukazujący jak woda jest istotna, że daje ona życie.

Mural uwzględnia kontekst miejsca- szkoły podstawowej, na której powstał – z myślą o dzieciach powstała atmosfera baśniowości i dobrych duchów, z kolei elementy przyrodnicze wpisują się też w samo położenie Bolechowic, które znajdują się w malowniczej scenerii sąsiadującej z Jurajskim Rajem – dolinkami i skałami stanowiącymi perełkę regionu.

Więcej o projekcie: http://www.artica.org.pl/index.php/festiwal-graffiti-i-sztuk-mlodziezowych-bolechowice-2015.html, www.mikolajrejs.com

Dolina Bolechowicka
Dolina Bolechowicka – zw. też Wąwozem Bolechowickim, wykształcona w górnojurajskich wapieniach, licząca około 1,5 km długości, wąska i kręta – jest uznawana za jedną z najbardziej malowniczych z Podkrakowskich Dolinek. Otwiera ją efektowna, o niespotykanej wielkości, prawie 30 m wysokości skalna brama, zwana Bramą Bolechowicką. Jej lewą orograficznie stronę trenujący tu od przedwojnia taternicy nazwali Filarem Abazego, zaś prawą (zachodnią) rozwinięta w skalną, postrzępioną grań – Filarem Pokutników. Za Bramą wkraczamy w skalisty wąwóz, o zboczach porośniętych kserotermicznymi murawami i zaroślami, by dalej w wyraźnie przewężonym i zalesionym, środkowym odcinku napotkać niewielki wodospad utworzony na skalnych progach przez płynący dolinką potoczek Bolechówka. W swej górnej części dolina tworzy kilka odnóg, z których najdłuższa – właściwa, przybiera formę niedostępnego, skalistego i zalesionego jaru. W 1968 r. Dolinę objęto ochroną, tworząc rezerwat krajobrazowy o powierzchni 21,31 ha. Poza jego granicami, przed Bramą Bolechowicką znajduje się krasowe źródło z dobrą wodą, które uznano za pomnik przyrody.
Rodzinne warsztaty
Na artystyczne animacje, wspólne tworzenie i podróż wokół kultur różnych krajów zapraszamy dzieci i całe rodziny. Każdy znajdzie coś dla siebie na warsztatach trwających od 16:30 do 18:00 – dołączyć można w każdym momencie, choć im wcześniej, tym więcej zabawy przed Wami.

Prowadzenie: artystka i aktorka Wanda Skorny-Roszkowska

Równolegle odbywać się będą także warsztaty ekologiczne, konkursy i zabawy dla dzieci -dla każdego coś dobrego:)

Dojazd bezpłatnym autobusem
Bezpłatny autobus Jurajskiego Lata Artystycznego zabierze z Krakowa wszystkich chętnych.

Odjeżdżamy o godz. 16:00 z pętli autobusowej ( ostatnie) w Bronowicach Małych i wracamy po koncercie o godz. 19:00

Szukajcie autobusu z plakatem festiwalowym na szybie, podpisanym SEREMAK.

Sugerujemy wcześniejszą rezerwację miejsc – wyślij e-mail.